Mfr # ATTD-414A-COMBOTexan #
★★★★★
PRICE
In Stock
Add to Cart
Easy online or call-in returns. Read return policy
Features and Benefits:
  • Combo Package includes 414A 14,000 lb. Alignment lift & two RJ8 rolling jacks
  • Heavy Duty, Commercial Grade
  • Lift is Extra Tall, Extra Wide & Extra Long
  • Lift has Diamond Plated Runways
  • Lift has Air Operated Single Point Lock Release (External Air Supply Required - NOT INCLUDED)
  • Alignment Turntables Included
  • Lift has Built-In Slip Plates
  • Steel Approach Ramps Included
  • Additional Drive off Ramps Available (Sold Separately)
  • Runway Extensions Available (Sold Separately)
  • Mounting Hardware Included
  • Jacks are Air Over Hydraulic Operated
  • Truck Adapter Set for each Jack Included
  • This part number WILL CALL ONLY
The Atlas® 414A 14,000 pound capacity four post alignment lift is designed and built to commercial grade standards and will provide many years of service. Our Atlas® lifts offer many exclusive features not found on many other competitor�s lifts.
Besides having all the heavy duty features of the Atlas® 414, such as “tracks” between the runways to allow the use of a rolling bridge jack on the lift the 414A features slip plates and alignment turntables. The slip plates are built in and are assured to be level with the turntables. The turntables can be set in different positions on the runway to accommodate a wide variety of wheelbases. The 414A also features metal cover plates to replace the turntables when not in use and so the lift can be used for more than just alignments.
Atlas® ATTD-414A Specifications
  • Capacity 14,000 lb.
  • Lifting Height 80" (6' 8")
  • Overall Width Of Columns (Without Motor) 130 7/8" (10' 10 7/8")
  • Overall Width Of Columns (With Motor) 138 7/8" (11' 6 7/8")
  • Overall Length With Approach Ramp 255" (21' 3")
  • Length Between Columns 197 1/4" (16' 5 1/4")
  • Runway Length 208 5/8" (17' 4 5/8")
  • Runway Width 20"
  • Thickness Of Runway 8 3/4"
  • Width Between Runways 46 7/8" (w/ Rail 44 3/8")
  • Outside Runway To Outside Runway 86 7/8" (7' 2 7/8")
  • Clearance Under Runways 71 1/4" (5' 11 1/4")
  • Clearance Between Columns 116" (9' 8")
  • Height Of Columns 91 1/8" (7' 7 1/8")
  • Maximum Wheel Base 197" (16' 5")