Mfr # ATTD-412A-COMBOTexan #
★★★★★
PRICE
In Stock
Add to Cart
Easy online or call-in returns. Read return policy
Features and Benefits:
  • Combo Package includes 412A 12,000 lb. Alignment lift & two RJ6 rolling jacks
  • Heavy Duty, Commercial Grade
  • Lift is Extra Tall, Extra Wide & Extra Long
  • Lift has Diamond Plated Runways
  • Lift has Air Operated Single Point Lock Release (External Air Supply Required - NOT INCLUDED)
  • Alignment Turntables Included
  • Lift has Built-In Slip Plates
  • Steel Approach Ramps Included
  • Additional Drive off Ramps Available (Sold Separately)
  • Runway Extensions Available (Sold Separately)
  • Mounting Hardware Included
  • Jacks are Air Over Hydraulic Operated
  • Truck Adapter Set for each Jack Included
  • This part number WILL CALL ONLY
The Atlas® 412A 12,000 pound capacity four post alignment lift is designed and built to commercial grade standards and will provide many years of service. Our Atlas® lifts offer many exclusive features not found on many other competitor�s lifts.
Besides having all the heavy duty features of the Atlas® 412, such as “tracks” between the runways to allow the use of a rolling bridge jack on the lift the 412A features slip plates and alignment turntables. The slip plates are built in and are assured to be level with the turntables. The turntables can be set in different positions on the runway to accommodate a wide variety of wheelbases. The 412A also features metal cover plates to replace the turntables when not in use and so the lift can be used for more than just alignments.
Atlas® ATTD-412A Specifications:
  • Capacity: 12000 lbs
  • Lifting Height, Top of Runway: 77 3/4" (6' 5 3/4")
  • Clearance Under Runways: 70 1/4" (5' 10 1/4")
  • Height of Columns: 89 3/4" (7' 5 3/4")
  • Overall Width: 126 1/4" (10' 6 1/4") w/ motor 135 1/4" (11' 3 1/4")
  • Overall Length w/ Ramps: 236 1/2" (19' 8 1/2")
  • Runway Length: 194 1/2" (16' 2 1/2")
  • Runway Width: 20"
  • Runway Thickness: 7 1/2"
  • Width Between Runways: 43 1/4" w/ Rail 39 3/4"
  • Outside Runway to Outside Runway: 83 1/4" (6' 11 1/4")
  • Clearance Between Columns: 112 5/8" (9' 4 5/8")
  • Length Between Columns: 183 1/4" (15' 3 1/4")
  • Drive Thru: 98" (8' 2")
  • Air Requirement: 85-115 PSI
  • Motor/Electrical Requirement: 220volt/1phase, 30 amp breaker required
  • Oil Requirement: 3-5 Gallons AW32 or AW46 (NOT INCLUDED)
  • Shipping Weight: 2900 lbs.
  • Atlas® RJ6BK Specifications:
    • Capacity: 6,000 lbs
    • Minimum Width: 35"
    • Maximum Width: 55"
    • Distance Between Runway Capability: 32" - 52"
    • Minimum Lifting Height: 8 1/4"
    • Maximum Lifting Height (w/ Adapters): 21"
    • Air Requirement: 70-115 PSI
    • Shipping Weight: 350 lbs
    • Adapter Heights: 2 Each 2", 3"